Nákupní košík

Využijte funkci „Odložená platba“ – nakupte hned, zaplaťte později.

 

Studie, otázky a odpovědi

Kolagen je velmi důležitý druh proteinu v našem těle. Skládá se z 19 různých aminokyselin a tvoří 30% veškerých bílkovin v těle člověka. Kolagen nalezneme v naší pojivové tkáni, chrupavkách, kostech, šlachách i kůži.

Přibližně od 20ti let života se tvorba kolagenu snižuje a od 30ti let je jeho pokles rychlejší a proces stárnutí začíná být mnohem výraznější – prohlubují se vrásky, pokožka je méně elastická, mohou se objevovat první pigmentové skvrny, nehty se více lamou, celulitida se zhoršuje, vlasy více padají a mají horší kvalitu. Také pohyb je více náročnější a objevuje se bolest v kloubech a chrupavkách. Pokud si chceme prodloužit mladistvý vzhled a aktivní pohyb bez bolesti, je vhodné začlenit kvalitní kolagenové doplňky do našeho života.

VERISOL® a FORTIGEL® jsou kolagenové typy peptidů, které mají specifické účinky na zdraví. Díky své velmi malé molekulové velikosti se dokáží dostat do našich buněk. Peptidy typu VERISOL® stimulují kolagenové buňky v naší kůži a peptidy typu FORTIGEL® stimulují kolagenové buňky chrupavek a kloubů. Peptidy jsou ve srovnání s běžně dostupným kolagenem nesrovnatelně účinnější a jejich výsledky jsou podloženy studiemi.

vlastnosti kolagenových peptidů
“Kolagenové peptidy značky Startes® mají pozitivní účinky na tělo a navíc jsou podloženy nezávislými studiemi. Doporučuji je také svým pacientům a sám užívám produkt na klouby a chrupavky.”
Doc. MUDr. Zdenek Volny - Startes® Hydrolyzovaný Kolagen VERISOL® Krása a mladistvý vzhled 153G
Doc. MUDr. Zdeněk Volný
Dermatovenerolog a praktický lékař

Tělo každého z nás reaguje na kolagenovou suplementaci individuálně. Obecně můžeme očekávat první výsledky v průběhu 8 až 12 týdnů (VERISOL®) a 12 až 24 týdnů (FORTIGEL®). Pro plné projevení pozitivních účinků kolagenu doporučujeme užívat nejméně 6-9 měsíců.

Existuje mnoho nezávislých studií, jejichž výsledky dokazují pozitivní efekt kolagenu pro tělo.

Co se týče VERISOLU® , můžeme zmínit studii například z roku 2013 od autorů E. Proksch 1, D. Segger, J. Degwert, M. Schunck, V. Zague, S. Oesser, kdy v první skupině 69 žen ve věku 35 až 55 let byla již po 4 týdnech suplementace VERISOLEM® (2 500 mg) zvýšená elasticita pokožky až o 15% v porovnání s placebem. V druhé skupině 100 žen ve věku 45 až 65 let byly vrásky významně sníženy a koncentrace kolagenu v pokožce se zvýšila až o 60%.

Studie z roku 2015 od skupiny autorů M. Schunck, V. Zague, S. Oesser, E. Proksch studovala 105 žen ve věku 25 až 50 let a výsledky ultrazvukového testování ukázaly výrazné zlepšení vrstev pokožky a snížení celulitidy po 6 měsících u žen s BMI nižším než 25.

Studie z roku 2017 od skupiny autoru D. Hexsel, V. Zague, M. Schunck, C. Siega, FO. Camozzato a S. Oesser zkoumala vliv VERISOLU® na kvalitu a růst nehtů. Po 2 měsících užívání se ukázalo snížení lámavosti nehtů a po 6 měsících výsledky ukázaly až o 42% nižší lámavost nehtů než u kontrolní skupiny, která užívala placebo. Růst nehtů byl statisticky zlepšen po 3 měsíční suplementaci.

V nejnovější studii z roku 2020 od S. Oesser se prokázalo, že VERISOL® zlepšuje vzhled a strukturu vlasů (odolnost, tloušťku a lesk). Do studie bylo zařazeno 44 zdravých žen ve věku 39 až 75 let, každá z nich dostávala 2 500 mg VERISOLU® za den anebo placebo maltodextrin po dobu 16 týdnů. Sledování buněčných kultur ukázalo významné zvýšení proliferace buněk lidského vlasového folikulu o 31 % což ukazuje pozitivní účinek na metabolismus vlasů.

Ohledně FORTIGELU® můžeme uvést studii z Penn University (USA) z roku 2008, kdy 147 profesionálních atletů s průměrným věkem 20 let užívalo po dobu 24 týdnů FORTIGEL® anebo placebo. Atleti užívající FORTIGEL® měli zlepšenou mobilitu v kloubech a nižší bolesti.

Ve studii zveřejněné v roce 2011 McAlindonem a jeho kolegy byl zkoumán dlouhodobý účinek léčby přípravkem FORTIGEL® na složení hyalinní chrupavky u jedinců s časnou osteoartrózou kolene. Celkově bylo 30 subjektům v jedné skupině náhodně podáváno 10 000 mg přípravku FORTIGEL® denně po dobu 48 týdnů. Kontrolní skupině bylo podáváno pouze placebo. U každého subjektu byly provedeny tři MRI skenování kolene, jedno na začátku, jedno po 24 týdnech a konečné skenování po 48 týdnech. Analýza skenů chrupavky odhalila statisticky významné zvýšení hustoty proteoglykanu ve středních a laterálních tibiálních oblastech subjektů léčených FORTIGELEM® ve srovnání se skupinou s placebem. Výsledky ukazují, že orální suplementace FORTIGEL® má přímý dopad na lidskou chrupavkovou tkáň.

V randomizované, dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studii z roku 2021 od Zdzieblik byla fyzicky aktivním (sportovní aktivita v délce minimálně 3 hodiny týdně) mladým dospělým s bolestmi kolenního kloubu podávána denní suplementace 5 g kolagenových peptidů FORTIGEL® nebo placebo po dobu 12 týdnů. Studii dokončilo 180 aktivních mužů a žen ve věku od 18 do 30 let s bolestmi kolen souvisejícími s cvičením, ale bez diagnostikovaného onemocnění kloubů. Účastníci byli náhodně rozděleni do skupiny, která dostávala 5 g kolagenových peptidů FORTIGEL® nebo do skupiny s placebem. Výsledky studie ukazují statisticky významné snížení „bolesti během aktivity“ po perorálním podání kolagenových peptidů FORTIGEL® ve srovnání s placebem. Bylo tak hodnoceno účastníky studie a lékařem. Současně se potvrdilo, že kolagenové peptidy FORTIGEL® mají pozitivní účinek na snížení bolesti kolenního kloubu během aktivity a mohou pomoci předcházet klinickým projevům chronických degenerativních onemocnění kloubů.

Startes® Hydrolyzovaný Kolagen FORTIGEL® Klouby a chrupavky 201G - regeneruje chrupavkovou tkáň u lidí - změna po 3 měsicích
Startes® Hydrolyzovaný Kolagen FORTIGEL® Klouby a chrupavky 201G - regeneruje chrupavkovou tkáň u lidí

Ačkoli je kolagen nejhojnější a nejdůležitější druh proteinu v našem těle, doporučujeme jeho suplementaci po čas těhotenství konzultovat s vaším lékařem. Avšak po porodu anebo po čas kojení je jeho příjem doporučen – pomůže vám s namáhanými klouby, k hustějším vlasům, silnějším nehtům a ke zmírnění strií nebo celulitidy.

Náš kolagen je živočišného – vepřového původu. Vepřové je strukturou nejbližší lidské kůži a je využíván i v transplantační medicíně (například pro výměnu chlopní srdce).

Balení Startes® Hydrolyzovaný Kolagen – Krása a mladistvý vzhled vydrží až 60 dní. Dávku lze v prvních 30 až 60 dnech dvojnásobně navýšit a poté pokračovat v běžném dávkování.
Balení Startes® Hydrolyzovany Kolagen – Klouby a Chrupavky vydrží 20 dní. Jelikož 1 denní dávka obsahuje až 10 000 mg FORTIGELU®, lze u lidí do 30ti let dávku snížit na polovinu (5 000 mg) a poté balení vydrží na 40 dní.

in vitro collagen 1 1024x680 in vitro collagen 1
Startes® - vlastnosti kolagenových peptidů

Chceme našim zákazníkům přinášet přírodní formu kolagenu bez přidaných sladidel, konzervantů a chemických příchutí. Díky tomu můžete kolagen bez obav dlouhodobě užívat a dle vašich preferencí přimíchat do jakéhokoli nápoje, jogurtu nebo kaše.

Pokud přidáme kolagen do vody nebo jiné tekutiny, mohou se někdy vytvořit hrudky. Nechte kolagen v tekutině pár minut stát a pak ho znovu promíchejte, prášek se zcela rozpustí.

Vitamín C je důležitý pro ještě lepší stimulaci kolagenu v těle. Výzkumy prokázaly, že stabilizuje kolagenovou mRNA, čímž zvyšuje syntézu proteinu kolagenu pro opravu poškozené kůže.