Post 53u2

UV záření a produkce kolagenu v těle

Řeč je o ultrafialovém záření typu A (UVA)*, které se již po prvních minutách pobytu na Slunci dostává do naší kůže. Následně kůži pomalu, ale jistě poškozuje, pokud není dostatečně chráněna (např. opalovacími krémy, speciálním oblečením blokující UV záření atd.).

Přírodní UVA záření obecně sice nezpůsobí spálení kůže, ale paprsky záření pronikají více do hloubky (než paprsky UVB**) – do prostřední vrstvy pokožky s názvem dermis (škára). Právě tady je umístěna hustě propletená kolagenová síť z fibroblastů, díky které je kůže pevná.

UVA paprsky pronikající do dermis způsobí devastaci fibroblastů, jehož následkem je předčasné stárnutí kůže. Proto až 90% viditelných známek stárnutí (vrásky, rýhy, zvýšená pigmentace, ztráta elasticity) je bohužel přímým důsledkem poškození slunečním zářením, které se v nás v průběhu celého života nashromáždí. Navíc, takto poškozené fibroblasty správně nehospodaří s vodou v dermě a pokožka je tak na venek nehydratovaná – vysušená.

Jak vám v létě pomůže suplementace kolagenními peptidy na „Krásu a mladistvý vzhled“ ?

Pokud plánujete v letních měsících slunění nebo delší pobyt na Slunci (výlety, venkovní grilování atd.), pomůže vám zabránit radikálnímu snížení množství kolagenu v dermě a následně tak i ztrátě hydratace pokožky. Pokožka bude tak i po létě pružná, hydratovaná a hladká.

*UV záření je neviditelné elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší, než má viditelné světlo. Přirozeným zdrojem UV záření je Slunce. Existují 3 základní typy UV záření – A, B a C.

UV typu C, které je velmi agresivní, nedopadá na zemský povrch – je téměř úplně pohlcováno ozonovou vrstvou.

**UV typu B kůži opálí a způsobuje i její spálení. Při opakovaném a intenzívním slunění dochází k poškození DNA, což může vést k obávanému karcinomu kůže. Je to z důvodu, že opravný mechanismus buněk – melanocytů je v této fáze již nedostatečný.